Anti DevBlog

Pariodia blogowania, w konwencji psycho devbloga.

Jak edukować nie szkodząc?

Bynajmniej nie jest to kolejny humorystyczny lub też tragikomiczny tekst dotyczący szanownego najwyższego, ministra pewnego dość sporego kraju w Europie.

Ten krótki tekst chciałbym poświęcić problemowi powstawania wszelakich stron, z poradami kursami etc. Pozwolę sobie zawęzić tematykę do web masteringu i systemów uniksowych, czyli tematów z którymi mam do czynienia dość długo i można powiedzieć, że liznąłem co nieco ich i nie tylko przez szybę. Rozumiem, że ludzi młodych szczególnie w okresie wakacyjnym napawa chęć zaistnienia w sieci jedni myślą o sławie inni o budowaniu swojego warsztatu czy doświadczenia, które pozwoliłoby im zdobyć pracę inni myślą, że sieć jest łatwym medium w której leży kasa do zgarnięcia, głównie na reklamach. Mało istotny jest powód ważne, że próbują.

Oczywiście ja nie widze nic złego w samodoskonaleniu się w nauce nowych rzeczy popieram takie inicjatywy szczególnie jak dana osoba próbuje przede wszystkim sama rozwiązywać napotkane problemy dzięki wyszukiwarkom, dokumentacji, materiałom w sieci czy archiwum usenetu, a dopiero później jak sobie nie radzi pyta np. na IRCu czy pisze na grupy. Takich ludzi szanuje i chętnie jeśli tylko mogę staram się pomagać.

Najgorsze jest to, że zdarzają się osoby początkujące, które nie uczą się w zaciszu własnego domowego serwerka, zaczynając od najprostszych rzeczy i próbując tworzyć coraz lepsze rozwiązania stosując dobre wzorce znalezione głownie w oficjalnej dokumentacji.  Zamiast tego te osoby zaczynają publikować swoje prace w sieci, zdarzają się też tacy i tego dotyczy ten tekst, którzy wręcz ze swoich bardzo nie doskonałych materiałów oraz innych równie beznadziejnych znalezionych gdzieś w odmętach sieci – budują kursy, poradniki strony skierowane dla totalnych początkujących.

Natrafiłem przez przypadek na taką właśnie stronę (URL zniekształcony coby początkujący tam nie trafiali), która ma przeogromną tematykę w dziedzinie edukacyjnych artykułów. A ich jakość jest niestety poniżej krytyki. Największym kwiatkiem jaki zarejestrowałem było użycie funkcji ceil do zaokrąglania liczby stałoprzecinkowej (konkretnie rozdzielczości zdjęcia uzyskanego z getimagesize), oryginalny artykuł znajduje się na stronie tego serwisu.

Zarejestrowałem kilka takich błędów i chciałem się podzielić z autorem swoimi spostrzeżeniami, znalazłem forum na którym w temacie Rekrutacja administrator tego serwisu szuka autorów tekstów do wszystkich działów serwisu. Ba z tekstu można wyczytać, że nie ważne są umiejętności ważne aby pisać 1 artykuł tygodniowo.

6.08.2006 napisałem na tym forum moje spostrzeżenia z konkretnymi błędami i wyjaśnieniem dlaczego są i jak należało napisać poprawnie. Wyraziłem też zdziwienie zasadami „rekrutacji”, administrator odpisał, że „jest trochę racji w tym co pisze i, że nie moja sprawa jak się rekrutuje” do teraz błędy nie zostały poprawione…

Widać szkoda czasu aby takim ludziom pomagać uświadamiając ich błędy, choć jeśli tego nie zrobimy, czy nie jesteśmy po części współwinni za niewłaściwe edukowanie, a wręcz wprowadzanie w błąd początkujących, którzy czytają te wypociny?

Comments

  1. 16 sierpnia, 2006 | 12:54

    Jesteśmy współwinni ! Potem się tylko możemy bez końca dziwić skąd ludzie wypytują na Ircu/grupach o błache sprawy z którymi od początku były problemy ze względu na błędne podstawy jakie zdobyli na takich stronach.

    Ale zawsze można wyjść z własną inicjatywą propagując strony na których naprawde można czegoś się nauczyć i spisując skrzętnie te które należy omijać szerokim łukiem.

    Nie wiem/nie znam autorów np. strony osiolki.net, ale zauwazylem ze strona posiada spory posluch w internecie i ciekawie taka kontra mogla by sie rozpoczac od wspolpracy z nimi, kolejną rzeczą mogło by być umieszczanie artykułów jak powyższy na własnych stronach, bądź linkowania się do nich, lub poprostu zamieszczania pewnego rodzaju czarnej listy.

    Może i jest to bez celowe, ale napewno nie będzie to potęgowało takiego zjawiska. Sam nie raz, nie dwa poprawiałem kod dla znajomego który ściągnął jako gotowca z jakiejś strony na której autor wychwalał swoją próżność pod niebiosa… Żenada…

Leave a reply

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

buy celexa online no prescription order viagra generic